• icon
  • icon
  • icon
  • icon

На території Карпатського національного природного парку планують відновити туристичний маршрут столітньої давності

20 лютого, 2023

Illustration

Днями на території Карпатського НПП працювали представники ГО «Права та Порядку» в рамках проєкту «Покращення рекреаційної спроможності на природоохоронних та лісових територіях України», який реалізується за підтримки Міжнародної програми Лісової служби США (U.S. Forest Service International Programs).
Лісова служба США, починаючи з 2005 року, реалізує низку проєктів, спрямованих на побудову спроможності України щодо протидії змінам клімату, запобігання та протидії лісовим пожежам, збереження біорізноманіття, природоохоронну діяльність та за іншими напрямами, співпрацюючи з державними установами та відомствами, науковими і неурядовими інституціями.
Згаданий проєкт передбачає низку заходів спрямованих, зокрема, на проведення експертного аналізу чинного законодавства щодо адміністративного управління природоохоронних територій та поліпшення їх рекреаційної привабливості. В рамках запланованої діяльності також передбачено вдосконалення веб-сайтів, пілотних парків, шляхом розробки додаткових програмних інструментів, освітніх заходів, а також відновлення рекреаційної, туристичної та інфраструктури.

«Зараз ми перебуваємо на етапі відбору інфраструктурних об’єктів, які будуть реалізовуватися в межах цього проєкту» - повідомив Микола Турик – керівник проєкту. «Серед оглянутого, в рекреаційному та туристичному плані, нас найбільше зацікавила еколого-освітня стежка «Урочище Женець-Полонина Явірник», яка була закладена ще на початку минулого століття, однак, на сьогоднішній день перебуває в неналежному стані та потребує відновлення. Окрім цього, ми розглядаємо варіанти облаштування зони паркінгу поблизу гори Хом’як на території закинутого кар’єру, що дасть змогу одночасно вирішити кілька питань пов’язаних, зокрема, з врегулюванням стихійного сходження на цю гору, а також зниження аварійності. Оскільки, на сьогоднішній день, через відсутність визначеного місця для паркінгу, туристи змушені залишати свої транспортні засоби вздовж узбіч. Тим самим вони наносять шкоду довкіллю та піддають небезпеці власне життя та життя місцевих мешканців», - зазначив Микола Турик.

«Для нас є надзвичайно важливою співпраця з міжнародними партнерами, адже це дає змогу реалізувати проєкти, які в силу обставин, що склалися на сьогоднішній день в країні, ми не можемо втілити власними силами. Вкрай важливим є досвід наших колег із США в частині організації та структурування роботи парків, підвищення їх рекреаційної привабливості, а також діджиталізація, що є незворотним та перспективним процесом у світі. Відтак, мною було представлено низку об’єктів та локацій над якими ми зараз працюємо, а також ті, які потребують першочергової уваги», - повідомив керівник парку Степан Гошовський.

Illustration
Illustration

Довідка: еколого-освітня стежка «Урочище Женець-Полонина Явірник» була закладена у 20-х роках минулого століття. Бере свій початок від адмінбудівлі Женецького природо-охоронного, науково-дослідного відділення. Довжина стежки складає – 4,2 км, тривалість переходу – 4 год. Висота над рівнем моря: поч.точка – 650 м, кін.точка – 1221 м, набір висоти – 700 м.

Проходячи серпантином, стежка охоплює природні комплекси з різноманітними ландшафтами лісового та субальпійського поясів і розміщена в зоні регульованої рекреації. ЇЇ нижня частина розташована на схилах обвально-осипового зносу, крутизна якого в деяких місцях досягає 50-60 градусів. Схили вкриті брилами, щебнем, валунами, що відносяться до дрібних гравітаційних типів рельєфу. Хребет та вершина, на яку виходить стежка, приймають округлу форму. До наших часів збереглася частина дороги, вимощена камінням, яка використовувалась для проїзду кінних карет.